יום הולדת לילדים – סוד הקסםילדים זה שמחה ולשמח ילדים זו אומנות.

במהלך שנות עבודה רבות ומאות מפגשים עם קבוצות ילדים בגילאים שונים הצטבר אצלנו ידע אדיר בכל הנוגע למרכיבי ההצלחה של עבודה עם קבוצת ילדים, ובעיקר במאורע המשמעותי והמאתגר ביותר – יום הולדת לילדים.

כאמני ילדים אנחנו בלמידה ויצירה מתמדת בעולם של דמיון ורגישות אינסופים.

במאמר הזה נחשוף את הסודות ליומולדת מוצלחת , ונדבר על מצבים הנוגעים לילדים שלנו ולנו, כדי לתת עוד חומר למחשבה וכלים באומנות השמחה לילדים.

אז מה הם רוצים?

הם רוצים שיהיה להם כיף! האם הם יודעים איך לעשות את זה? בתכלס כן, הילדים הם האנשים הכי מחוברים לרגשות שלהם ובדרך כלל ואף בדרמטיות יתר… שזה לפעמים העקב אכילס שלהם וכאן אנחנו באים לעזרתם.

המשוואה היא : תן לילד/ה להנות במהלך ההפעלה בדרכם + שמור עליהם מפני דרמה ורגישות יתר מהמתרחש סביב = וקיבלת ילד/ת יומולדת מאושרים.

אז מה קורה בזירה?

יש לנו ילד/ת יומולדת מאוד מתרגשים שנמצאים במקום חשוף מאוד, כל הגן או הכיתה הגיעו לחגוג איתם והם במרכז העניינים. אנחנו ניתן להם את התחושה הבטוחה ביותר, נרגיע מצבים שמפריעים להם ונעצים מצבים שגורמים להם להרגיש טוב. כל ילד/ה בהתאם לאופי שלהם ובהתאם לכמה נוח להם במעמד יום ההולדת.

מה חשוב שהילדים יקבלו?

תשומת לב והעצמה מהמפעיל בהתאם למה שנוח להם, שזה דינמי ומשתנה בהתאם לאופי ולמהלך הפעילות. חשוב שיקבלו את תשומת לב הגן או הכיתה וכאן תפקיד המפעיל/ה הוא מרכזי בשמירת הדינמיקה החיובית בקבוצה, דינמיקה שתעצים ותחבק את ילדי יום הולדת.

הילדים רוצים שהחברים והחברות יחוו חוויה משמעותית ומגניבה, כזו שתלהיב אותם ותהפוך את יום הולדת לאירוע שיזכר כמשהו מיוחד – כאן הנוסחא שלנו למבנה הפעילות תמיד מנצחת:

תכני פעילות התואמים לגילאים ברמת האתגר והאינטנסיביות, הנחיה דינמית ומגוונת שבה הגירוים משתנים כל כמה דקות והילדים נשארים מעוניינים ומרותקים למתרחש כל הזמן.

ניהול אסרטיבי של הפעילות תוך שמירה על הבטיחות והמשמעת של הילדים מצד אחד ושמירה על ההתלהבות שלהם מהפעילות מצד שני – זו כשלעצמה משימה מיוחדת לקומנדו ימי הולדת!

איך אנחנו עושים את זה?

הקשבה לכל המתרחש, גמישות מחשבתית ויכולת הובלה של הקבוצה בזמן אמת. אנחנו דוברים את שפת הילדים, תמיד בדיבור בגובה העיניים ולא בצעקות. אנו יודעים לגשת אליהם בעדינות מצד אחד ובנחישות מצד שני ותמיד מבלי לפגוע חלילה, אלא תוך שמירה על אוירה טובה ונעימה בין כולם.

הערך המוסף

מעבר לכיף  שהילדים רוצים, הם גם רוצים לקבל משהו מעבר, הם רוצים שאנחנו המבוגרים נאמר את האמירה שלנו, נביא להם תובנה חדשה, נלמד אותם משהו ונעניק להם כלים לחיים. כאן אנחנו ב 3 מקלות דואגים להעשיר את עולמם של ילדי יום ההולדת בערכים של חברות ,נתינה והודיה.אנו  מטמיעים את הערכים הללו באינטראקציה מול החברים ומול ההורים ומוציאים את הילד מהחוויה עם ערך מוסף לחיים.

לתפיסתנו יום הולדת זה החג האישי הכי חשוב של כל אחת ואחד מאיתנו, יום בו אנו מודים על היותנו כאן, על החברים והמשפחה שסביבנו ועל השמחה שאנו מרגישים. את כל אלו נעצים ונחווה יחד עם הילד/ה ביום הולדת, שיקבל משמעות אישית מרגשת מעבר למשחק ולהנאה.